Kardiologia

Zawał serca mięśniowego

9 Kwi , 2020  

Atak serca, zawał serca lub zawał mięśnia sercowego – różne określenia, ale odnoszą się do tej samej przypadłości. O tym jak bardzo jest ona groźna nie trzeba chyba nikogo przekonywać, a już w szczególności lekarzy. Ci wielokrotnie alarmują, że brak odpowiedniej profilaktyki i powtarzane przez wiele lat zaniedbania mogą skończyć się fatalnie dla osób, które są narażone na problemy z sercem.

Tryb życia współczesnego mieszkańca Zachodu czyni go bardzo podatnym na takie zdrowotne komplikacje, a w sumie nie trzeba aż tak wiele, by tę negatywną perspektywę oddalić. Kluczową i bezpośrednią przyczyną zawałów jest choroba niedokrwienna serca. Lista czynników ryzyka, które znacznie zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia zawału jest rzecz jasna znacznie dłuższa.

Niewłaściwa dieta i związany z nią wzrost poziomu trójglicerydów we krwi to powszechny problem – ludzie odżywiają się niewłaściwie, pochłaniają duże ilości tłuszczów prostych. Wpływa to też na podniesienie poziomu cholesterolu, co także potęguje ryzyko zawału. Badania jasno wskazują, że schorzenia układu sercowo-naczyniowego są w chwili obecnej główną przyczyną śmierci w krajach Europy.

Śmiertelność pod tym względem jest wyższa aniżeli w przypadku chorób nowotworowych, co dla niektórych może stanowić informację zaskakującą, ale taka jest prawda. Dlatego właśnie jest bardzo ważne, aby Europejczycy, a zwłaszcza mężczyźni po 32. roku życia, poddawali się regularnym badaniom, dzięki którym uda się zniwelować ryzyko wystąpienia zawału.


Comments are closed.