Materiały budowlane

Tradycja czerwonej cegły

28 sie , 2017  

Cegła tradycyjna towarzyszy nam od setek tysięcy lat. Wystarczy spojrzeć na historyczne zamki, które są utrzymane w dość dobrej formie po dzisiejsze dni. Oznacza to, że cegła jest materiałem budowlanym o bardzo wysokich właściwościach odpornościowych na wszelkie czynniki mechaniczne, czy warunki atmosferyczne. Obecnie bardzo często wraca się do tej tradycji, tworząc ceglaste ściany nie tylko jako kompozycje elewacyjne, ale także dekoracje wewnątrz mieszkań i domów.

Architekci w szczególności zalecają zastosowanie takich elementów jako części dopełniające, np. na zmianę ze zwykłą ścianą, pomalowaną farbą lub wokół ważnych punktów, spełniających jakieś funkcje: kominek, wokół drzwi, okien. Materiał ten pomimo swoich właściwości ma tendencje do tworzenia białego nalotu, zwanego wykwitami solnymi lub wapiennymi. Jest to całkiem normalne po upływie określonego czasu, cegła nie traci na swoich właściwościach, choć wygląda już bardzo niedbale.

Taką ścianę można wyczyścić, choć prostota wykonania takiej czynności maleje wraz z ilością warstw, które malarz położył na powierzchnię. Wszystko zależy również od tego, czy myślimy o ceglanej ścianie wewnątrz, czy na zewnątrz budynku. W drugim wypadku szczególnie często oddaje się prace wyspecjalizowanym firmom, które posiadają odpowiedni sprzęt, dzięki któremu cegły zostaną oczyszczone bez nakładu bardzo dużych sił. Jeżeli myślimy o oczyszczeniu cegieł wewnątrz pomieszczeń – jest łatwiej.

Oto etapy prac nad cegłą, które należy wykonać:

  • Po pierwsze trzeba ustalić dokładny zakres powierzchniowy, jaki będzie obejmowała cegła. Najlepiej zarysować to sobie ołówkiem lub stworzyć inną granicę. Później należy pozbyć się wszelkich elementów wykończeniowych – tynku, gipsu. Ten krok należy jednak wykonywać ostrożnie, aby nie uszkodzić cegieł, które mają w istocie pełnić funkcje wizerunkową (a nie łatwo będzie je wymienić na takie, które będą wyglądać podobnie).

  • Kolejnym i ostatnim etapem prac będzie wyszlifowanie powierzchni, pozbycie się nierówności i zanieczyszczeń. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się szlifierki, wiertarki z końcówką ze szczotki lub tradycyjne papiery ścierne. Wszelkie zanieczyszczenia należy kolejno usunąć szczotką. Stare cegły wymagają stosowania odpowiednich preparatów, które zabezpieczą je przykładowo przed kruszeniem i nadają lśniący blask.

    Warto rozważyć impregnację takich powierzchni zwłaszcza w pomieszczeniach codziennego użytku (aby nie wytwarzał się niepotrzebny pył).

.

gazomierze


Comments are closed.