Architektura

Rynek pierwotny a rynek wtórny

17 Kwi , 2014  

Chcąc zagłębić się w informacje dotyczące branży deweloperskiej, zawarte w różnego rodzaju publikacjach i materiałach, bez trudu napotkamy się na terminy określające rynek jako pierwotny i wtórny. Jednak czy aby na pewno wiemy, co oznaczają te określenia?

Rynek pierwotny dotyczy nieruchomości nowo wybudowanych. Mogą więc na nim prosperować budynki mieszkalne, obiekty biurowe i handlowe. W tym obszarze swoje miejsce znajdują także inwestycje dotyczące budynków przemysłowych. Natomiast rynek wtórny odnosi się do obrotu nieruchomościami używanymi. Bardzo często deweloperzy decydują się na zakup budynku, chcąc dokonać jego renowacji czy rozbudowy. Takie działania mogą umożliwić dalsze funkcjonowanie obiektu zgodnie z jego pierwotnym przeznaczeniem bądź mogą być bardziej złożone przez co wpłyną na zmianę przeznaczenia obiektu.

Branża deweloperska charakteryzuje się wielością terminów, które tylko z pozoru wydają się klarowne i oczywiste. Warto więc zapoznać się z definicjami poszczególnych pojęć, aby lepiej zrozumieć, na czym polega praca dewelopera.

Architekt wnętrz Piaseczno


Comments are closed.