Jeśli w medialnym przekazie pojawia się ekologia, bardzo często nie ma ona żadnego związku z nauką znaną z uniwersytetów i licznych prac badawczych. Potoczne rozumienie ekologii przedstawia się zupełnie inaczej. Nie jest ona nauką, ale raczej dziedziną społecznej aktywności, w ramach której ludzie dążą do tego, aby poprzez swoje działania poprawić sytuację roślin, zwierząt i całej przyrody jako takiej. Potencjał w tym zakresie jest znacznie większy niż kiedyś. Obecnie organizacji ekologicznych jest na całym świecie wiele.
Niektóre z nich, jak chyba najsłynniejszy Greenpeace, są aktywne w skali międzynarodowej i co za tym idzie budzą sporo emocji. Tak się bowiem składa, że aktywiści ekologiczni wzbudzają także kontrowersje i nie przez wszystkich są widziani z entuzjazmem. Bez wątpienia ekologia niesie ze sobą wiele wyzwań, ponieważ nasze środowisko naturalne ucierpiało już i nadal cierpi w wyniku działalności człowieka. Nie należy się zatem dziwić temu, że pojawiają się społecznie zaangażowane osoby, które chcą się temu stanowczo sprzeciwić. Ich działania spotykają się czasami z negatywnym odbiorem, ponieważ bywają zdecydowane, a wręcz radykalne.
Nie zawsze też są zgodne z obowiązującym prawem – można tu wskazać akcje przywiązywania się do drzew czy blokowania transportów odpadów chemicznych. Gdzieniegdzie pojawiają się także podejrzenia o to, że aktywność ekologistów jest wybiórcza i czasami motywowana finansowo. Widać zatem, że temat nie jest prosty i nie podlega łatwym ocenom. Edukacja nie mniej ważna niż aktywne działania i głośne akcje Część organizacji ekologicznych dba przede wszystkim o edukację i uświadamianie społeczeństwa w aspekcie aktualnych zagrożeń, ucząc przy tym potrzebnych postaw. Na przykład tych mających związek z segregacją odpadów, która w wielu krajach (niestety także w Polsce) nadal nie nie wygląda tak, jak wyglądać powinna.
Te edukacyjne działania podejmowane przez działaczy przynoszą całkiem często pozytywne skutki, aczkolwiek sporo zależy od ludzkiej mentalności. Akcje edukacyjne są coraz częściej kierowane do dzieci i młodzieży, tak aby wyrabiać w młodych ludziach korzystne społecznie odruchy. Rośnie też świadomość ekologiczna młodych pokoleń, co bez wątpienia cieszy i napawa optymizmem. Aktywiści, którzy chcą się aktywnie włączyć w dbanie o klimat, mają w tym zakresie szerokie pole do działania, jednakże wszystko to musi być uporządkowane i przede wszystkim czytelnie komunikowane. Chodzi wszakże o to, aby społeczeństwo rozumiało w odpowiedni sposób intencje działaczy, a nie postrzegało ich jak grupy radykałów z niejasnym przesłaniem.
Ekologia w rozumieniu aktywizmu ma sporą rolę do odegrania, ale sami działacze muszą dołożyć starań, aby ich praca nie szła na marne i nie sprowadzała się wyłącznie do happeningów i medialnie nośnych haseł. Wiele wskazuje na to, że coraz większe grono aktywistów rozumie tę zależność, a to bardzo dobrze wróży ich inicjatywom w bliższej i dalszej przyszłości.