Ekologia

Klimat a ekologia, czyli nauka spotyka politykę

28 cze , 2021  

Jednym z najgorętszych, a może najgorętszym tematem ekologicznych dyskusji w ostatnich dekadach jest kryzys klimatyczny. Słowo „klimat” jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Wypowiadają się o nim eksperci, ale także politycy oraz rozmaici aktywiści. Wszystko w związku ze zmianami klimatycznymi, które od lat są na świecie notowane. Jednym z głównych aspektów kryzysu klimatycznego mają być średnie wzrosty temperatur notowanych w skali roku, a więc zjawisko globalnego ocieplenia. Współczesna ekologia dostrzega przyczyny tej sytuacji w nadmiernej emisji dwutlenku węgla, czego jedną z konsekwencji jest ocieplanie klimatu, a co za tym idzie między innymi topnienie lodowców i wiecznych zmarzlin zlokalizowanych na biegunach Ziemi. Na tym tematy się nie kończą. Wskazuje się również na generalne zanieczyszczenie powietrza, zauważalne zarówno w krajach wysoko rozwiniętych, jak i tych znacznie uboższych.

Emisyjne samochody, rozbudowany przemysł – to przykładowe źródła CO2, choć nie wszyscy podzielają te argumenty. Istnieją analizy, z których wynika, że znacznie więcej dwutlenku węgla generuje się w wyniku. naturalnego parowania mórz i oceanów. Zdaje się więc, iż wciąż jest o czym dyskutować, gdy mowa o CO2. Czym innym są jednak zanieczyszczenia takie jak pył zawieszony w powietrzu, a więc smog. Zagrożenie smogowe i wynikająca z niego niska jakość powietrza dotyka w dużym stopniu polskich miast. Wrocław, Kraków czy Poznań w rozmaitych zestawieniach znajdują się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie, co nie przynosi nam chluby. Problematyczny węgiel, z którym jednak nie tak łatwo się rozstać.

Co jest głównym źródłem zanieczyszczeń? W pewnym stopniu są to emisyjne samochody jeżdżące na benzynę czy ropę (w zdecydowanie mniejszym stopniu na LPG), aczkolwiek ich udział w „dziele” psucia powietrza jest przeceniany. Większy problem stanowią piece określane mianem „kopciuchów”, w których opala się węglem oraz rzeczami, które opałem być nie powinny. Stąd inicjuje się programy zmierzające do wymiany starych pieców na nowe, znacznie przyjaźniejsze środowisku naturalnemu. Ekologia zyskuje tu wymiar opłacalny finansowo – do wymienianych urządzeń można bowiem uzyskać całkiem atrakcyjne dopłaty, z czego stopniowo korzysta rosnące grono Polaków, głównie właścicieli domów jednorodzinnych. Problemy klimatyczne rozpalają media oraz aktywistów na całym świecie. Odbywają się protesty pod hasłem „strajku klimatycznego”, które mają wywrzeć na środowiska polityczne i decydentów nacisk obliczony na wprowadzenie zasad tak zwanego zielonego ładu. Do głównych celów zalicza się rozwijanie odnawialnych źródeł energii i ograniczanie znaczenia wydobycia oraz przerobu węgla. Jego spalanie jest wskazywane jako jeden z głównych czynników emisji CO2 do atmosfery.

Tu jednak konfrontują się odmienne interesy. Zmiany w kwestiach związanych z węglem budzą sprzeciw branży górniczej, która obawia się utraty miejsc prac i poważnego kryzysu w tym sektorze gospodarki.


Comments are closed.