Podróżowanie

Jak przygotować się do podróży autem?

13 cze , 2020  

Podróżować można na wiele sposobów – samolotem, autokarem albo autostopem. Wiele osób wybiera również dotarcie na wakacje własnym samochodem. Niesie to ze sobą szereg zalet, wśród których najważniejsza jest chyba pełna swoboda. Ale do podróży trzeba się dobrze przygotować.

W przeciwnym razie może okazać się, że nasze wakacje nawet się jeszcze dobrze nie zaczną, a już pojawią się ogromne problemy. Samo spakowanie się na długą podróż autem to oddzielna kwestia, natomiast druga sprawa to właściwe przygotowanie auta i sprawdzenie, czy wszystko jest w jak najlepszym porządku. Najważniejszą kwestią, o którą powinniśmy więc zadbać przed wyruszeniem w trasę jest dokładny przegląd stanu technicznego naszego pojazdu. W trakcie podróży mogą bowiem przydarzyć się nam różne rzeczy, a jeśli dobrze sprawdzimy nasz samochód to zmniejszymy ryzyko niechcianej awarii.

Warto więc sprawdzić przede wszystkim poziom wszystkich płynów, ale też kondycję ogumienia czy sprawność świateł. Tego typu rzeczy można sprawdzić dość łatwo, ale też w szybki i prosty sposób naprawić w razie problemów, dzięki czemu takie usterki możemy z reguły szybko usunąć zanim jeszcze wyjdziemy w trasę.

Na co zwrócić uwagę, gdy podróżujemy autem?

Sprawdzenie stanu technicznego to niezwykle istotna sprawa – ewentualna awaria „na wyjeździe” może się okazać dla nas niezwykle problematyczna i całkowicie pozbawić nas nie tylko wakacji, ale też dobrego humoru i sporej ilości pieniędzy. W związku z tym do każdej podróży trzeba się dobrze przygotować.

Obejmuje to również takie rzeczy jak:

  • zabranie ze sobą niezbędnych dokumentów pojazdu,
  • wyposażenie samochodu w takie elementy jak na przykład trójkąt ostrzegawczy czy gaśnica,
  • wyposażenie auta w podręczne i przydatne narzędzia,
  • zaopatrzenie się w dodatkowy komplet żarówek czy bezpieczników.

Prócz tego wszystkiego trzeba jeszcze także dobrze zaplanować sobie trasę, oczywiście z uwzględnieniem postojów czy stacji paliw, na których będziemy uzupełniać braki. Podróże autem bywają męczące i wyczerpujące, dlatego bardzo istotne znaczenie ma także zaopatrzenie się w prowiant czy wodę. Pamiętajmy także o tym, że wypełniony po brzegi bagażami samochód może zachowywać się zupełnie inaczej niż podczas zwykłej jazdy po mieście na co dzień.

Kierowca musi być więc szczególnie ostrożny, a do tego nie należy przekraczać limitu maksymalnego obciążenia pojazdu, gdyż przez to samochód może być bardziej narażony na różnego rodzaju awarie.


Comments are closed.