Podróżowanie

Czytanie mapy

1 wrz. , 2017  

Wątek map pojawił się już nieco wcześniej, ale teraz na moment zatrzymamy się przy tradycyjnej kartografii. Otóż są turyści, zwłaszcza ci nieco starszej daty, dla których wyłącznie mapa papierowa ma odpowiednią wartość. Należy to uszanować i uznać, że tacy ludzie mają prawo postępować wedle własnych preferencji.

Możemy skorzystać z okazji, nawet jeśli preferujemy używanie GPS-a, by czegoś nowego się nauczyć. Trafne odczytanie mapy jest możliwe przede wszystkim wtedy, gdy wiemy w jakim kierunku chcemy się poruszać. Pomocny będzie wówczas kompas, o którym wspomnieliśmy nieco wyżej.

Wtedy będziemy w stanie mniej więcej określić, gdzie się obecnie znajdujemy i rozpocząć marsz we właściwym kierunku. Na dobrej mapie turystycznej powinny być zaznaczone punkty charakterystyczne, które bardzo pomagają w orientacji. Jeśli wiemy, gdzie są lub umiemy je rozpoznać, to dojście do celu będzie znacznie prostsze.

Podobnie sprawy mają się z atlasami drogowymi, choć tu świetnie poradzimy sobie bez kompasu. Kierunki wyznaczy układ dróg i znaków.


Comments are closed.