Ekologia

Czy przemysł energetyczny niszczy środowisko naturalne?

21 sie , 2017  

Przemysł kojarzy się większości z nas z wysokimi, dymiącymi kominami fabryk. Nic dziwnego, że tego rodzaju pojęcie w naszej świadomości ma również ścisły związek z zanieczyszczaniem środowiska. Jednocześnie jednak uznajemy, że pozyskiwanie energii kosztem środowiska jest w pełni uzasadnione. Czy przemysł energetyczny rzeczywiście niszczy środowisko naturalne? Niestety, współczesny przemysł energetyczny trudno jest nazwać ekologicznym. W Europie głównym źródłem energii przemysłowej już od wielu lat jest węgiel kamienny.

Jego stałe wydobywanie powoduje, że zasoby naturalne stopniowo ulegają wyczerpaniu. Nie da się również nie zauważyć, że niekorzystny wpływ na środowisko ma również przetwarzanie węgla kamiennego. Jego spalanie, niezbędne w celu wytworzenia energii, ma także ogromny wpływ na zanieczyszczanie powietrza, a co za tym idzie, także wód powierzchniowych i gruntowych. Nie oznacza to jednak, że przemysł energetyczny można jednoznacznie uznać za zły dla środowiska. Istnieją także ekologiczne metody pozyskiwania energii.

Aby rozwiązać problemy związane z zanieczyszczaniem środowiska naturalnego, nie należy więc rezygnować z przemysłu energetycznego, ale poszukiwać alternatywnych rozwiązań w jego zakresie.


Comments are closed.