Podróżowanie

Czy kompas się przydaje?

26 Sie , 2017  

Jednym z typowych atrybutów każdego podróżnika, a przynajmniej takiego z tradycyjnym podejściem do tematu, jest kompas. Wyznacza on dzięki magnetycznej igle kierunek północny i tym samym ułatwia zorientowanie w terenie, pod warunkiem znajomości położenia celu wędrówki względem stron świata. Kompas jest też bardzo pomocny, jeżeli mamy w ręku mapę.

Mieć ją możemy, ale z wyznaczeniem stron świata może być problem, a nie każdy jest w stanie odczytać je z innych źródeł (położenie słońca lub gwiazd, rosnący mech). Jeżeli mamy mapę i kompas w ręce, jesteśmy w stanie z dużą dozą precyzji wyznaczyć właściwy kierunek marszu. Dziś nie trzeba nawet kupować tradycyjnego kompasu.

Coraz częściej funkcja ta jest wbudowana w nowoczesne telefony komórkowe i wystarczy tylko wyciągnąć aparat z kieszeni, by określić kierunek. Kompasy mają również piesze nawigacje GPS, ale o tej kategorii urządzeń napiszemy więcej za chwilę. Reasumując wątek: busola może być bardzo przydatna w podróży, szczególnie tej pieszej, gdzie jesteśmy zdani na orientację w terenie.


Comments are closed.