Architektura

Co to jest mapa do celów projektowych i kto ją sporządza?

8 wrz , 2020  

Zanim zaczniemy budować nasz wymarzony dom, najpierw musimy zadbać o wszystkie niezbędne dokumenty, tak abyśmy mieli pewność, że to co robimy jest legalne i nikt nie będzie mógł nam zarzucić, że działamy na własną rękę. Dlatego też warto wiedzieć, że nasze przygotowania musimy zacząć od zebrania niezbędnej dokumentacji i przedstawienia jej w odpowiednim urzędzie, razem z wnioskiem o pozwolenie na budowę. To też oznacza, że nasze działania powinny się rozpocząć przede wszystkim od współpracy z geodetą.

Tego się spodziewajmy

Przede wszystkim geodeta Kraków będzie musiał się u nas pojawić, aby dokonać odpowiednich pomiarów i wytyczyć naszą działkę.

Dodatkowo do jego zadań będzie należało przygotowanie mapy projektowej, która będzie geodezyjno-kartograficznym opracowaniem terenu. Będzie tam miał zaznaczone linie pokazujące teren działki, zabudowę, która już się tam znajduje, wszystkie instalacje i zbrojenia, jak również będzie musiał na takiej mapie nanieść informacje o obiektach, które znajdują się w jej pobliżu. Tylko z tak przygotowaną mapą będziemy mogli złożyć wniosek o zezwolenie na budowę. Ona oczywiście zostanie porównana z innymi mapami, zostaną zweryfikowane informacje, które będą na niej naniesione i dopiero na tej podstawie będziemy mogli otrzymać wniosek o pozwoleniu na budowę i informację, jak ta zabudowa ma wyglądać.

Dopiero do projektanta

Dopiero posiadając taką mapę projektową przygotowaną przez geodetę będziemy mogli udać się do projektanta, aby przygotował projekt naszej nieruchomości. Będzie on musiał uwzględnić wszystkie informacje, jakie będą tam zawarte, tak aby mieć pewność, że nie tylko zmieści się na danej działce, ale także że zabudowa będzie wykonana zgodnie z wytycznymi i z zachowaniem chociażby odstępów od budynków, znajdujących się na sąsiedniej działce. To właśnie na taką mapa do celów projektowych będzie miał również naniesione informacje o zbrojeniach i przyłączach, a więc będzie mógł wszystko tak zaplanować, żeby prace szły sprawnie i bez żadnych nieprzewidzianych problemów. Dlatego też, tak ważne jest to, aby ta mapa projektowa została jak najdokładniej wykonana, bo im więcej informacji będzie ona zawierała, tym łatwiej będzie projektantowi, a później firmie budowlanej postawić daną nieruchomość.

Warto zobaczyć co jest nam tutaj oferowane ze strony geodety i przekonać się, dlaczego to od niego powinniśmy zacząć starania o wszystkie niezbędne pozwolenia. Tylko on może wykonać dla nas niezbędną mapę projektową, bez której nie będziemy w stanie ruszyć dalej z naszymi planami odnośnie danego terenu i nieruchomości, która ma na nim stanąć.


Comments are closed.