Hardware

BIOS

29 sie , 2017  

Osoby, które orientują się za bardzo w temacie komputerów, gdy ktoś wspomina im o BIOS-ie, nie mają pojęcia, o co właściwie chodzi. Tymczasem BIOS jest obecny w każdym komputerze jako najniższy poziom oprogramowania, mający na celu obsługę oraz kontrolowanie wszelkich urządzeń, podpinanych w jakikolwiek sposób do komputera.

BIOS, jako „cichy asystent” działa w tle każdego systemu operacyjnego, który się obsługuje. Uaktywnia się on zaraz po włączeniu zasilania komputera.

Na początek dokonuje testu procesora, w następnej kolejności sprawdza pamięć RAM, by w końcu dokonać ładowania sterowników przerwań i sprawdzić, czy wszystkie urządzenia peryferyjne, takie jak na przykład klawiatura czy mysz, działają poprawnie. Jeśli wszystko jest w porządku, uruchamia się kolejna plansza, a po załadowaniu, kontrolę nad komputerem przejmuje już właściwy system operacyjny.

W przypadku, gdy system BIOS napotka na jakikolwiek problem, wysyła odpowiedni komunikat, czy to wyświetlając na ekranie stosowną planszę, czy też wysyłając określony dźwięk. To właśnie w BIOS-ie są przechowywane takie dane, jak dokładna data, godzina czy wszelkie ustawienia konfiguracyjne.

W razie konieczności, można dokonywać ich zmian za pomocą programu SETUP, zainstalowanego razem z systemem.

rejestrator monitoringu ip na czym polega audyt wydruku


Comments are closed.